Comunicat public

stema micaPRIMĂRIA  ORAŞULUI  NEHOIU

–  COMUNICAT  PUBLIC  –

privind înfiinţarea unor servicii publice, aprobarea numărului de personal, a statelor de funcţii şi a organigramelor acestor servicii

Înfiinţarea unor servicii publice şi a unor forme de organizare, care să funcţioneze în subordinea Consiliului Local al Oraşului Nehoiu, reprezintă o consecinţă firească a eficientizării relaţiei administraţie – cetăţeni.

Astfel,  înfiinţarea Clubului Sportiv “Carpaţi” Nehoiu prin HCL nr 19/04.04.2013 ca structură sportivă , instituţie publică având personalitate juridică , se înscrie atât ca o refacere a unei  tradiţii nehoiene în domeniul sportului, cât şi ca o obligaţie din partea autorităţii locale de a crea posibilităţi de pregătire a tinerilor care doresc să se pregătească în domeniul sportului. Nehoiu  a beneficiat în trecut de o bază sportivă completă, dotată cu imobile şi echipamente aferente care au fost abandonate şi degradate în timp. În prezent se lucrează la construirea şi reconstruirea  componentelor bazei sportive: repararea şi redimensionarea tribunelor pentru spectatori, reabilitarea şi modernizarea imobilului “fosta sală de popice” din incinta stadionului, care va avea funcţii polivalente (săli de antrenamente, masă, cazare pentru loturile din cantonamente, sală agrement bowling, centrală termică, duşuri),refacerea şi modernizarea perimetrului de joc (teren de fotbal).

Toate aceste servicii, plus faptul că echipa de lupte cu tradiţie şi performanţă în activitatea de competiţie funcţiona sub organizarea unui club dintr-o loclitate vecină – Cislău – impuneau înfiinţarea unui club sportiv cu personalitate juridică, ori, acest lucru obligă la existenţa unei organigrame proprii, fără de care clubul nu poate fi înregistrat. Organigrama acestui club prevede funcţia de conducere, respectiv un director sau şef serviciu, un contabil şi doi administratori de bază sportivă, organizare competiţii şi casierie.

Aceste posturi, patru la număr, au fost aprobate în şedinţă publică de Consiliul Local, ele având denumirea de “posturi vacante” după aprobare şi până la ocuparea lor. Numai că ocuparea unor posturi vacante nu este obligatorie prin recrutarea imediată de personal nou angajat, care, în condiţiile legii, se face prin concurs. Dacă resursa finaciară sau condiţiile economiei actuale nu permit angajarea de personal propriu în acest moment, ocuparea funcţiilor se poate asigura prin delegaţie de atribuţiuni unor salariaţi deja existenţi, prin suplimentarea responsabilităţilor acestora, pe perioadă nedeterminată.

În situaţie similară se regăseşte compartimentul de salubrizare, care a trebuit sa fie reorganizat, dată fiind situaţia determinată de relaţia contractuală dintre primărie şi operatorul de servicii de salubritate. Posturile prevăzute în organigramele acestor două servicii înfiinţate în subordinea Consiliului Local Nehoiu vor rămâne neocupate până când resursa bugetară va permite angajarea de personal propriu.

Precizăm că toate hotărârile adoptate de Consiliul Local Nehoiu sunt afişate, aduse la cunoştinţă publică. Pentru nelămuriri, atât cu privire la conţinutul hotărârilor cât şi în legătură cu orice problemă de ordin administrativ – cetăţenesc, vă stau la dispoziţie Primarul, Viceprimarul, Secretarul , prin programul de audinţe şi prin datele de contact publicate pe site.