Contractul de finanţare aferent Proiectului „Reabilitare și dotare Ambulatoriu Spital Orășenesc Nehoiu, județul Buzău”

Anunț de presă

Nehoiu, 6 iulie 2013

S-a semnat contractul de finanţare aferent Proiectului

„Reabilitare și dotare Ambulatoriu Spital Orășenesc Nehoiu, județul Buzău”

Unitatea Administrativ-Teritorială Orașul Nehoiu, în calitate de beneficiar a semnat în data de 05 iunie 2013 contractul de finanţare aferent proiectului „Reabilitare și dotare Ambulatoriu Spital Orășenesc Nehoiu, județul Buzău”, Cod SMIS 33203, finanţat prin Programul Operaţional Regional 2007-2013, Axa prioritară 3: “Îmbunătățirea infrastructurii sociale”, Domeniul major de intervenţie 3.1 – „Reabilitarea/modernizarea/ echiparea infrastructurii serviciilor de sănătate” cu o valoare totală de 2.796.378,86 lei, din care valoarea eligibilă nerambursabilă din Fondul European pentru Dezvoltare Regională 1.909.283,26 lei, valoarea eligibilă nerambursabilă din bugetul național 292.008,02 lei, contribuţia proprie în proiect 57.214,32 lei și TVA-ul aferent cheltuielilor eligibile și neeligibile 537.873,26 lei.

Programul Operaţional Regional 2007-2013, este gestionat la nivel naţional de către Ministerul Dezvoltării Regionale şi Administraţiei Publice, în calitate de Autoritate de Management pentru Programul Operaţional Regional 2007-2013, iar la nivel regional de către Agenţia pentru Dezvoltare Regională Sud – Est, în calitate de Organism Intermediar pentru Programul Operaţional Regional 2007-2013.

Obiectivul general al proiectului îl constituie îmbunătățirea calității infrastructurii serviciilor de asistență medicală din județul Buzău prin dezvoltarea unui sistem de prevenire și tratament modern, performant, accesibil tuturor beneficiarilor.

Proiectul are drept obiective specifice reabilitarea și dotarea Ambulatorului din cadrul Spitalului Orășenesc Nehoiu, județul Buzău în vederea creerii premiselor necesare pentru optimizarea calității serviciilor specializate de sănătate furnizate populației, îmbunătățirea circuitelor funcționale și de acces între sectoarele spațiale în care se desfășoară activitatea cabinetelor componente ale Ambulatoriului, modernizarea și dezvoltarea serviciilor medicale oferite în Ambulatoriu, precum și eficientizarea actului medical prin dotarea cu aparatură performantă și implicit îmbunătățirea stării de sănătate a populației din regiunea de sud-est a țării.

Rezultatele imediate ale proiectului sunt:

–       Reabilitarea/modernizarea Ambulatoriului Spitalului Orășenesc Nehoiu.

–       Dotarea şi echiparea Ambulatoriului Spitalului Orășenesc Nehoiu.

Beneficiarii direcţi ai proiectului sunt reprezentați de personalul medical angajat în diagnosticarea și tratarea pacienților, care va beneficia în mod direct de spațiile de lucru modernizate, precum și de viitorii pacienți deserviți de Ambulatoriu (aproximativ 11000 pacienți/an), locuitori ai orașului Nehoiu și a comunelor și orașelor limitrofe, pe o rază de 50 km. Beneficiarii indirecţi ai proiectului sunt  reprezentaţi de Consiliul Local Nehoiu, Consiliul Județean Buzău, populația județului Buzău, agenții economici din județ și din țară, persoanele care tranzitează teritoriul județului Buzău, precum și de pacienți din alte județe ale țării.

Durata de implementare: 12 luni (06.06.2013 – 05.06.2014)

Relaţii suplimentare despre proiect vor fi oferite de către:

Domnul Stoichița Valentin – Manager de proiect – telefon: 0758/014.233; email: primarianehoiu@yahoo.com.

Domnișoara Buta Elena – Responsabil financiar – telefon: 0751/288.101, fax: 0238/554.541; email: elenabuta@yahoo.com

Conţinutul acestui material nu reprezintă în mod obligatoriu poziţia oficială a Uniunii Europene sau a Guvernului României.

footer